  • Mfr # BLTS43-0375-1000188P
  • Zoro # G715931825
Thread Size
3/8-24
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
1 in
Drive Size
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS43-0375-1000188P
Thread Size
3/8-24
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
1 in
Drive Size
3/16 in
Head Diameter
0.562 in
Head Height
0.25 in
Dia./Thread Size
0.375 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Knurled
Compliance
AMPG 2013 OT.01
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Knurled Hex Drive Oversized Fine Thread 3/8inx1in Grade 18-8 SS Plain