  • Mfr # BLTS46-0375-0375ASB
  • Zoro # G115930954
Thread Size
5/16-24
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
3/8 in
Drive Size
3/16 in
Material
Alloy Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS46-0375-0375ASB
Thread Size
5/16-24
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
3/8 in
Drive Size
3/16 in
Head Diameter
0.562 in
Head Height
0.25 in
Shoulder Diameter Tolerance
Standard (-0.002"/-0.004")
Dia./Thread Size
0.312 in