  • Mfr # BLTS25-0250-0500BRSP
  • Zoro # G115927404
Thread Size
#10-32
Shoulder Diameter
0.25 in
Material
Brass
Finish
Plain
Head Diameter
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS25-0250-0500BRSP
Thread Size
#10-32
Shoulder Diameter
0.25 in
Shoulder Length
1/2 in
Head Diameter
0.375 in
Head Height
0.125 in
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.001")
Dia./Thread Size
0.19 in