  • Mfr # BLTS40-0125-1000316P
  • Zoro # G415924257
Thread Size
#4-40
Shoulder Diameter
0.125 in
Shoulder Length
1 in
Drive Size
5/64 in
Material
300 Series Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS40-0125-1000316P
Thread Size
#4-40
Shoulder Diameter
0.125 in
Shoulder Length
1 in
Drive Size
5/64 in
Head Diameter
0.25 in
Head Height
0.125 in
Dia./Thread Size
0.112 in
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.001")
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
300 Series Stainless Steel
Finish
Plain
Head Style
Smooth
Compliance
AMPG 2013 EXT.01
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Smooth Hex Drive Extended Coarse Thread 1/8in x 1in Grade 316 SS Plain