  • Mfr # BLTS40-0125-0312316P
  • Zoro # G515936075
/ea
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
#4-40
Shoulder Diameter
0.125 in
Shoulder Length
5/16 in
Drive Size
5/64 in
Material
300 Series Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BLTS40-0125-0312316P
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
#4-40
Shoulder Diameter
0.125 in
Shoulder Length
5/16 in
Drive Size
5/64 in
Head Diameter
0.25 in
Head Height
0.125 in
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.001")
Dia./Thread Size
0.112 in