  • Mfr # BLTS40-0375-2000188P
  • Zoro # G215926475
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
2 in
Drive Size
3/16 in
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTS40-0375-2000188P
Thread Size
5/16-18
Shoulder Diameter
0.375 in
Shoulder Length
2 in
Drive Size
3/16 in
Head Diameter
0.562 in
Head Height
0.25 in
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.001")
Dia./Thread Size
0.312 in
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
AMPG 2013 EXT.01
Head Style
Smooth
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Smooth Hex Drive Extended Coarse Thread 3/8inx2in Grade 18-8 SS Plain