  • Mfr # BLTS30-0187-2000286P
  • Zoro # G715930910
/ea
Free Shipping & Returns
Shoulder Diameter
0.187 in
Shoulder Length
2 in
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTS30-0187-2000286P
Shoulder Diameter
0.187 in
Shoulder Length
2 in
Head Diameter
0.312 in
Head Height
0.156 in
Dia./Thread Size
0.164 in
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.001")
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Compliance
AMPG 2010 ZR.01
Head Style
Smooth
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Hex Drive Coarse Thread 3/16inx2in A286 SS Plain