  • Mfr # BLTS30-0625-1000BRSP
  • Zoro # G515927516
/ea
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
1/2-13
Shoulder Diameter
0.625 in
Drive Size
5/16 in
Material
Brass
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BLTS30-0625-1000BRSP
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
1/2-13
Shoulder Diameter
0.625 in
Shoulder Length
1 in
Drive Size
5/16 in
Head Diameter
0.875 in
Head Height
0.375 in
Dia./Thread Size
0.5 in
Shoulder Diameter Tolerance
Precision (+0/-0.001")
Details
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Material
Brass
Finish
Plain
Compliance
AMPG 2006 BR.01
Head Style
Smooth
Description
Cap Head Shoulder Bolts AMPG Tight Tolerance Smooth Hex Drive Coarse Thread 5/8in x 1in Brass Plain