  • Mfr # ZEBM12X130-BR
  • Zoro # G910881611
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Brass
Finish
Plain
Eye Inside Diameter
12 mm
Eye Thickness
14 mm
Eye Outside Diameter
25 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZEBM12X130-BR
Eye Inside Diameter
12 mm
Eye Thickness
14 mm
Eye Outside Diameter
25 mm
Hole Center-to-End Length
130 mm
Thread Length
107 mm
Thread Size
M12-1.75
Bore Diameter
12 mm
Overall Length
142.5 mm
Ball Diameter
12 mm
Head Outside Diameter
25 mm
Shank Thread Length
107 mm
Head Width
14 mm
Shank Thread Size
M12-1.75
Shank Diameter
12 mm
Screw Size
12 mm
Shank Length
117 1/2 mm
Material
Brass
Finish
Plain
Resistance Properties
Corrosion Resistant, Friction Resistant, Rust Resistant
Thread Pitch
1.75 mm
Description
Fixed Rod End, Eye Inside Diameter 12 mm, Eye Outside Diameter 25 mm, Eye Thickness 14 mm, Plain, Brass, REACH Compliant Yes, Hole Center-to-End Length 130 mm, RoHS Compliant Yes, Shank Diameter 12 mm, Thread Style Fully Threaded, Metric Coarse, Thread Direction Right Hand, Thread Length 107 mm, Thread Pitch 1.75 mm, Thread Size M12-1.75, Shank Length 117 1/2 mm, Externally Threaded, Shoulder Style Without Shoulder, System of Measurement Metric, Fixed Rod End, Overall Length 142.5 mm