  • Mfr # ZEBM10X45-174
  • Zoro # G510881011
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
17-4
Finish
Plain
Eye Inside Diameter
10 mm
Eye Thickness
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZEBM10X45-174
Eye Inside Diameter
10 mm
Eye Thickness
12 mm
Eye Outside Diameter
20 mm
Hole Center-to-End Length
45 mm
Thread Length
26 mm
Thread Size
M10-1.50
Head Outside Diameter
20 mm
Bore Diameter
10 mm
Shank Thread Length
26 mm
Ball Diameter
10 mm
Shank Thread Size
M10-1.5
Head Width
12 mm
Overall Length
55 mm
Screw Size
10 mm
Shank Length
35 mm
Shank Diameter
10 mm
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
17-4
Finish
Plain
Resistance Properties
Chemical Resistant, Corrosion Resistant
Thread Pitch
1.5 mm
Material Quality Standards
ASTM A693
Description
Fixed Rod End, Eye Inside Diameter 10 mm, Eye Outside Diameter 20 mm, Eye Thickness 12 mm, Plain, Stainless Steel, Material Grade/Class 17-4, Material Quality Standards ASTM A693, REACH Compliant Yes, Hole Center-to-End Length 45 mm, RoHS Compliant Yes, Shank Diameter 10 mm, Thread Style Fully Threaded, Metric Coarse, Thread Direction Right Hand, Thread Length 26 mm, Thread Pitch 1.5 mm, Thread Size M10-1.50, Shank Length 35 mm, Externally Threaded, Shoulder Style Without Shoulder