  • Mfr # ZEBM10X80-LH
  • Zoro # G810881056
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
304
Finish
Plain
Eye Inside Diameter
10 mm
Eye Thickness
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZEBM10X80-LH
Eye Inside Diameter
10 mm
Eye Thickness
12 mm
Eye Outside Diameter
20 mm
Hole Center-to-End Length
80 mm
Thread Length
62 mm
Thread Size
M10-1.50
Bore Diameter
10 mm
Head Outside Diameter
20 mm
Shank Thread Size
M10-1.5
Overall Length
90 mm
Shank Thread Length
62 mm
Ball Diameter
10 mm
Head Width
12 mm
Shank Length
70 mm
Shank Diameter
10 mm
Screw Size
10 mm
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
304
Finish
Plain
Thread Direction
Left Hand
Shank Thread Direction
Left Hand
Standards
DFARS, RoHS Compliant
Resistance Properties
Chemical Resistant, Corrosion Resistant
Housing Material
Housing Material Grade
18-8
Thread Pitch
1.5 mm
Material Quality Standards
ASTM A582
Description
Fixed Rod End, Eye Inside Diameter 10 mm, Eye Outside Diameter 20 mm, Eye Thickness 12 mm, Plain, Stainless Steel, Material Grade/Class 304, Material Quality Standards ASTM A582, REACH Compliant Yes, Hole Center-to-End Length 80 mm, RoHS Compliant Yes, Shank Diameter 10 mm, Thread Style Fully Threaded, Metric Coarse, Thread Direction Left Hand, Thread Length 62 mm, Thread Pitch 1.5 mm, Thread Size M10-1.50, Shank Length 70 mm, Externally Threaded, Shoulder Style Without Shoulder