  • Mfr # ZEBM10X100
  • Zoro # G710880982
/ea
Key Features
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
304
Finish
Plain
Eye Inside Diameter
10 mm
Eye Thickness
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ZEBM10X100
Country of Origin
United States
Dimensions
Eye Inside Diameter
10 mm
Eye Thickness
12 mm
Eye Outside Diameter
20 mm
Hole Center-to-End Length
100 mm
Thread Length
82 mm
Thread Size
M10-1.50
Shank Thread Size
M10-1.5
Head Width
12 mm
Ball Diameter
10 mm
Overall Length
110 mm
Bore Diameter
10 mm
Shank Thread Length
82 mm
Head Outside Diameter
20 mm
Shank Length
90 mm
Screw Size
10 mm
Shank Diameter
10 mm
Details
Item
Fixed Rod End
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
304
Finish
Plain
Thread Style
Fully Threaded
Shank Type
Externally Threaded
Type
Fixed Rod End
Shank Thread Direction
Right Hand
Housing Material
Thread Direction
Right Hand
Shank Thread Gender
Male
Resistance Properties
Chemical Resistant, Corrosion Resistant
Rod End Type
Spherical Rod End
System of Measurement
Metric
Housing Material Grade
18-8
REACH Compliant
Yes
Thread Pitch
1.5 mm
Pack Size
Small Pack
Material Quality Standards
ASTM A582
Shoulder Style
Without Shoulder
Thread Type
Metric Coarse
Manufacturer Location
Made in USA*
RoHS Compliant
Yes
Description
Fixed Rod End, Eye Inside Diameter 10 mm, Eye Outside Diameter 20 mm, Eye Thickness 12 mm, Plain, Stainless Steel, Material Grade/Class 304, Material Quality Standards ASTM A582, REACH Compliant Yes, Hole Center-to-End Length 100 mm, RoHS Compliant Yes, Shank Diameter 10 mm, Thread Style Fully Threaded, Metric Coarse, Thread Direction Right Hand, Thread Length 82 mm, Thread Pitch 1.5 mm, Thread Size M10-1.50, Shank Length 90 mm, Externally Threaded, Shoulder Style Without Shoulder