  • Mfr # ZEBM20X70-174
  • Zoro # G410881548
Material Grade/Class
17-4
Eye Inside Diameter
18 mm
Eye Thickness
22 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZEBM20X70-174
Eye Inside Diameter
18 mm
Eye Thickness
22 mm
Eye Outside Diameter
40 mm
Hole Center-to-End Length
70 mm
Thread Length
38 mm
Thread Size
M20-2.50
Bore Diameter
18 mm
Head Width
22 mm
Ball Diameter
18 mm
Shank Thread Length
38 mm
Overall Length
90 mm
Shank Thread Size
M20-2.5
Head Outside Diameter
40 mm
Screw Size
20 mm
Shank Diameter
20 mm
Shank Length
50 mm
Material Grade/Class
17-4
Material Quality Standards
ASTM A693
Thread Pitch
2.5 mm
Description
Fixed Rod End, Eye Inside Diameter 18 mm, Eye Outside Diameter 40 mm, Eye Thickness 22 mm, Plain, Stainless Steel, Material Grade/Class 17-4, Material Quality Standards ASTM A693, REACH Compliant Yes, Hole Center-to-End Length 70 mm, RoHS Compliant Yes, Shank Diameter 20 mm, Thread Style Fully Threaded, Metric Coarse, Thread Direction Right Hand, Thread Length 38 mm, Thread Pitch 2.5 mm, Thread Size M20-2.50, Shank Length 50 mm, Externally Threaded, Shoulder Style Without Shoulder