  • Mfr # ZEBM20X80-174
  • Zoro # G410881708
Material Grade/Class
17-4
Eye Inside Diameter
18 mm
Eye Thickness
22 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZEBM20X80-174
Eye Inside Diameter
18 mm
Eye Thickness
22 mm
Eye Outside Diameter
40 mm
Hole Center-to-End Length
80 mm
Thread Length
48 mm
Thread Size
M20-2.50
Shank Thread Size
M20-2.5
Ball Diameter
18 mm
Head Outside Diameter
40 mm
Bore Diameter
18 mm
Shank Thread Length
48 mm
Overall Length
100 mm
Head Width
22 mm
Screw Size
20 mm
Shank Length
60 mm
Shank Diameter
20 mm
Material Grade/Class
17-4
Material Quality Standards
ASTM A693
Thread Pitch
2.5 mm
Description
Fixed Rod End, Eye Inside Diameter 18 mm, Eye Outside Diameter 40 mm, Eye Thickness 22 mm, Plain, Stainless Steel, Material Grade/Class 17-4, Material Quality Standards ASTM A693, REACH Compliant Yes, Hole Center-to-End Length 80 mm, RoHS Compliant Yes, Shank Diameter 20 mm, Thread Style Fully Threaded, Metric Coarse, Thread Direction Right Hand, Thread Length 48 mm, Thread Pitch 2.5 mm, Thread Size M20-2.50, Shank Length 60 mm, Externally Threaded, Shoulder Style Without Shoulder