  • Mfr # ZEBM20X120
  • Zoro # G410881326
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
304
Finish
Plain
Eye Inside Diameter
18 mm
Eye Thickness
22 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ZEBM20X120
Country of Origin
United States
Dimensions
Eye Inside Diameter
18 mm
Eye Thickness
22 mm
Eye Outside Diameter
40 mm
Hole Center-to-End Length
120 mm
Thread Length
88 mm
Thread Size
M20-2.50
Shank Thread Size
M20-2.5
Ball Diameter
18 mm
Overall Length
140 mm
Head Width
22 mm
Head Outside Diameter
40 mm
Shank Thread Length
88 mm
Bore Diameter
18 mm
Shank Length
100 mm
Shank Diameter
20 mm
Screw Size
20 mm
Details
Item
Fixed Rod End
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
304
Finish
Plain
Thread Style
Fully Threaded
Shank Type
Externally Threaded
Thread Direction
Right Hand
Shank Thread Gender
Male
System of Measurement
Metric
Resistance Properties
Chemical Resistant, Corrosion Resistant
Type
Fixed Rod End
Shank Thread Direction
Right Hand
Rod End Type
Spherical Rod End
Housing Material
Housing Material Grade
18-8
Thread Pitch
2.5 mm
Thread Type
Metric Coarse
Shoulder Style
Without Shoulder
REACH Compliant
Yes
RoHS Compliant
Yes
Material Quality Standards
ASTM A582
Pack Size
Small Pack
Manufacturer Location
Made in USA*
Description
Fixed Rod End, Eye Inside Diameter 18 mm, Eye Outside Diameter 40 mm, Eye Thickness 22 mm, Plain, Stainless Steel, Material Grade/Class 304, Material Quality Standards ASTM A582, REACH Compliant Yes, Hole Center-to-End Length 120 mm, RoHS Compliant Yes, Shank Diameter 20 mm, Thread Style Fully Threaded, Metric Coarse, Thread Direction Right Hand, Thread Length 88 mm, Thread Pitch 2.5 mm, Thread Size M20-2.50, Shank Length 100 mm, Externally Threaded, Shoulder Style Without Shoulder