  • Mfr # ZEBM24X90-174
  • Zoro # G510881561
Material Grade/Class
17-4
Eye Inside Diameter
22 mm
Eye Thickness
25 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZEBM24X90-174
Eye Inside Diameter
22 mm
Eye Thickness
25 mm
Eye Outside Diameter
45 mm
Hole Center-to-End Length
90 mm
Thread Length
58 mm
Thread Size
M24-3.00
Bore Diameter
22 mm
Shank Thread Length
58 mm
Ball Diameter
22 mm
Head Outside Diameter
45 mm
Overall Length
112.5 mm
Shank Thread Size
M24-3.0
Head Width
25 mm
Shank Diameter
24 mm
Shank Length
67 1/2 mm
Screw Size
24 mm
Material Grade/Class
17-4
Thread Pitch
3 mm
Material Quality Standards
ASTM A693
Description
Fixed Rod End, Eye Inside Diameter 22 mm, Eye Outside Diameter 45 mm, Eye Thickness 25 mm, Plain, Stainless Steel, Material Grade/Class 17-4, Material Quality Standards ASTM A693, REACH Compliant Yes, Hole Center-to-End Length 90 mm, RoHS Compliant Yes, Shank Diameter 24 mm, Thread Style Fully Threaded, Metric Coarse, Thread Direction Right Hand, Thread Length 58 mm, Thread Pitch 3 mm, Thread Size M24-3.00, Shank Length 67 1/2 mm, Externally Threaded, Shoulder Style Without Shoulder