  • Mfr # ZEBM10X45-STL-BX
  • Zoro # G810881100
Material
Steel
Material Grade/Class
12L14
Finish
Black Oxide
Eye Inside Diameter
10 mm
Eye Thickness
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZEBM10X45-STL-BX
Eye Inside Diameter
10 mm
Eye Thickness
12 mm
Eye Outside Diameter
20 mm
Hole Center-to-End Length
45 mm
Thread Length
26 mm
Thread Size
M10-1.50
Shank Thread Length
26 mm
Shank Thread Size
M10-1.5
Overall Length
55 mm
Ball Diameter
10 mm
Head Width
12 mm
Head Outside Diameter
20 mm
Bore Diameter
10 mm
Shank Diameter
10 mm
Shank Length
35 mm
Screw Size
10 mm
Material
Steel
Material Grade/Class
12L14
Finish
Black Oxide
Housing Material
Alloy Steel
Thread Pitch
1.5 mm
Material Quality Standards
ASTM A576
Description
Fixed Rod End, Eye Inside Diameter 10 mm, Eye Outside Diameter 20 mm, Eye Thickness 12 mm, Black Oxide, Steel, Material Grade/Class 12L14, Material Quality Standards ASTM A576, REACH Compliant Yes, Hole Center-to-End Length 45 mm, RoHS Compliant Yes, Shank Diameter 10 mm, Thread Style Fully Threaded, Metric Coarse, Thread Direction Right Hand, Thread Length 26 mm, Thread Pitch 1.5 mm, Thread Size M10-1.50, Shank Length 35 mm, Externally Threaded, Shoulder Style Without Shoulder