  • Mfr # ZEBM16X100-ALLOY-BX
  • Zoro # G910880928
Material
Steel
Material Grade/Class
4140
Finish
Black Oxide
Eye Inside Diameter
16 mm
Eye Thickness
17 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZEBM16X100-ALLOY-BX
Eye Inside Diameter
16 mm
Eye Thickness
17 mm
Eye Outside Diameter
32 mm
Hole Center-to-End Length
100 mm
Thread Length
73 mm
Thread Size
M16-2.00
Ball Diameter
16 mm
Head Outside Diameter
32 mm
Shank Thread Size
M16-2.0
Overall Length
116 mm
Head Width
17 mm
Bore Diameter
16 mm
Shank Thread Length
73 mm
Screw Size
16 mm
Shank Length
84 mm
Shank Diameter
16 mm
Material
Steel
Material Grade/Class
4140
Finish
Black Oxide
Resistance Properties
Rust Resistant
Housing Material
Alloy Steel
Material Quality Standards
ASTM A320
Thread Pitch
2 mm
Description
Fixed Rod End, Eye Inside Diameter 16 mm, Eye Outside Diameter 32 mm, Eye Thickness 17 mm, Black Oxide, Steel, Material Grade/Class 4140, Material Quality Standards ASTM A320, REACH Compliant Yes, Hole Center-to-End Length 100 mm, RoHS Compliant Yes, Shank Diameter 16 mm, Thread Style Fully Threaded, Metric Coarse, Thread Direction Right Hand, Thread Length 73 mm, Thread Pitch 2 mm, Thread Size M16-2.00, Shank Length 84 mm, Externally Threaded, Shoulder Style Without Shoulder