  • Mfr # CA-CAN-SLR-C30305
  • Zoro # G416357627
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CA-CAN-SLR-C30305
Country of Origin
China
Description
Canon SLR/DSLR Camera Adapter for Microscopes. This is a brand new Canon SLR/DSLR Camera adapter for microscopes. With two adapters included, it offers three microscope mounting sizes, 23.2mm, 30mm and 30.5mm, fitting almost all kinds of microscopes including compound and stereo microscopes. Features & Specifications: Compatible with Canon SLR/DSLR cameras including EOS Rebel XTi, EOS Rebel XS, EOS Rebel XSi, EOS Rebel T1i, EOS Rebel T2i, 7D Mark II, 7D, D30, D60, 10D, 20D, 30D, 40D, 50D, 60D, 70D, 100D Rebel SL1, 300D Digital Rebel, 350D Digital Rebel XT, 400D Digital Rebel XTi, 450D RebelXSi, 500D Rebel T1i, 550D Rebel T2i, 600D Rebel T3i, 650D Rebel T4i, 700D Rebel T5i, 750D Rebel T6i, 760D Rebel T6S,1000D Rebel XS, 1100D Rebel T3, 1200D Rebel T5Magnification Power: 2XMaterial: metalMounting Size on Microscope Side: 23.2mm, 30mm and/or 30.5mmAdapters Included: two adapters converting 23.2mm to 30mm and 30.5mmT-mount Connection Standard 23.2mmWork on Monocular Eye Tube, Binocular Eye Tube or Trinocular Photo/Video PortManufactured under ISO 9001 Quality Control StandardExcellent Unbeatable Low Price Guaranteed or the Difference Back!Satisfaction Guaranteed or Your Money Back!
  • This is a brand new Canon SLR/DSLR Camera adapter for microscopes.
  • Magnification Power: 2X
  • Material: metal
  • Mounting Size on Microscope Side: 23.2mm, 30mm and/or 30.5mm
  • Adapters Included: two adapters converting 23.2mm to 30mm and 30.5mm