  • Mfr # BRS1350-HC55-5M
  • Zoro # G716356849
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BRS1350-HC55-5M
Country of Origin
China
Description
OMAX Digital Borescope with 5.5mm Camera on 5m Rigid Cable, 5in Display. The OMAX BRS1350 borescope is a highly economical tool for getting into hard-to-reach places. The control unit features a high-definition IPS screen and simplified controls to watch and record video while you guide the camera through pipes, ducts, walls, engines, and more. The included 5.5mm waterproof camera uses a 5m semi-rigid cable that can snake through tight spaces without bunching. Eight LEDs are mounted around the lens to provide lighting. Four attachments are included which can be screwed onto the camera: a protective tube, an angled mirror for viewing at 90°, a hook, and a magnet. Specifications Screen 5" color LCD Image Resolution 1920x10801280x720640x480 Video Resolution 1280x720640x480 Battery Capacity 1800mAh Camera Diameter 5.5mm Camera Cable Length 5m Camera Waterproof Rating IP67
  • A digital borescope for industrial applications
  • The control unit has a 5" color LCD screen
  • Includes a rigid 5m camera cable with a 5.5mm waterproof camera and 8 LEDs