  • Mfr # SM-1BZZ-30WR
  • Zoro # G216359319
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SM-1BZZ-30WR
Country of Origin
China
Description
SM-1 Series Zoom Binocular Stereo Microscope 3.5X-180X Magnification with 30W LED Fiber Optic Ring Light on Pillar-stand with Large Base. This is a binocular stereo zoom microscope with a pillar-stand with extra-large base. It incorporates all the most excellent features of a high quality laboratory instrument. Designed to meet the demands of modern microscopy applications, this scope exceeds all expectations. It comes with SUPER widefield optics and super large stand. This microscope offers high resolution and good depth within a broad field of view. It provides crystal clear sharp stereo images with a 4" 100mm native working distance. Its 45 degree inclined ocular tubes ensure an easy observation and rubber eyeguards provide further comfort. The stereo optics provide clear, sharp images with excellent focus-depth and a large working-distance. With 0.7X-4.5X zoom objectives, moving through the magnification range is as easy as turning a knob. 10X and 20X eyepieces are included, as well as 0.5X and 2X Barlow lenses to provide an expanded magnification range from 3.5X-180X, with high-eyepoint optics to accommodate glasses or goggles. This microscope is useful for many applications. It can be used in gemology, geology, forestry, archaeology, agriculture and biology. It is appropriate for educational purposes in hospitals and schools. It is great for the exploration of the world of surface details and fine structures of various materials like wood, metal, solder, semiconductor and gemstone. It is perfect for the examination of insects, plants, rocks, stamps, coins, jewel, soldered points, microelectronic components, circuit boards or virtually any three dimensional objects. This scope is an ideal tool for research labs, gemologists, collectors, engravers, watchmakers, jewelers, dies-makers, philatelists, and anyone in semiconductor or electronic industry. This package includes a powerful 30W LED illuminator with a fiber-optic ring-light. The energy-efficient light-source projects bright, daylight-balanced light which is channeled through the 35" fiber-optic light-guide which provides the smoothest ring of encompassing illumination. The flexible, heavy-duty metal-sheathed guide will hold up to heavy use in your workshop, factory, or lab without worry of crimping or breaking. The light-source is equipped with an active cooling system which is much quieter than comparable incandescent illuminators due to the lower heat level generated by LEDs. Features : 0.
  • Continuous zoom magnification
  • Super widefield optics offer crystal clear images with a large field-of-view
  • Sturdy pillar stand with super large base plate
  • A 30W LED illuminator with 35" heavy-duty fiber-optic ring-light provides the smoothest overhead lighting possible. The cool, energy-efficient light-source with active cooling prevents excessive heat.