  • Mfr # SM-1BNX-30WY
  • Zoro # G616359520
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SM-1BNX-30WY
Description
SM-1 Series Zoom Binocular Stereo Microscope 3.5X-45X Magnification with 30W LED Double Gooseneck Fiber Optic Lights on Compact Pillar Stand. This is a binocular stereo zoom microscope with a compact stand with 12" pillar. The stand's base has an extended, beveled front edge for comfortable hand placement. The microscope incorporates all the most excellent features of a high quality laboratory instrument. Designed to meet the demands of modern microscopy applications, this microscope exceeds all expectations. It comes with SUPER widefield optics and basic table stand. This microscope offers high resolution and good depth within a broad field of view. It provides crystal clear sharp stereo images with a 4" 100mm native working distance. Its 45 degree inclined ocular tubes ensure an easy observation and rubber eyeguards provide further comfort. The stereo optics provide clear, sharp images with excellent focus-depth and a large working-distance. With 0.7X-4.5X zoom objectives, moving through the magnification range is as easy as turning a knob. 10X wide-field eyepieces provide an ample magnification range from 7X to 45X, with high-eyepoint optics to accommodate glasses or goggles. A 0.5X Barlow lens is included, which can be mounted to the objective housing to halve the magnification range to 3.5X-22.5X. This also increases the working distance. The combined magnification ranges provide 3.5X-45X. This microscope is useful for many applications. It can be used in gemology, geology, forestry, archaeology, agriculture and biology. It is appropriate for educational purposes in hospitals and schools. It is great for the exploration of the world of surface details and fine structures of various materials like wood, metal, solder, semiconductor and gemstone. It is perfect for the examination of insects, plants, rocks, stamps, coins, jewel, soldered points, microelectronic components, circuit boards or virtually any three dimensional objects. This scope is an ideal tool for research labs, gemologists, collectors, engravers, watchmakers, jewelers, dies-makers, philatelists, and anyone in semiconductor or electronic industry. This package includes a powerful 30W LED illuminator with dual fiber-optic goosenecks. The energy-efficient light-source projects bright, daylight-balanced light which is channeled through dual 22" gooseneck fiber-optic light-guides. This allows you to use two sources of direct lighting from virtually any angle. The flexible, heavy-duty met
  • A 30W LED illuminator with dual 22" fiber-optic gooseneck light-guides provides two sources of direct lighting from virtually any angle. The cool, energy-efficient light-source with active cooling prevents excessive heat.