  • Mfr # SM-1BN-30WS-5M
  • Zoro # G016356150
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SM-1BN-30WS-5M
Country of Origin
China
Description
SM-1 Series Zoom Binocular Stereo Microscope 7X-45X Magnification with 30W LED Fiber Optic Single Gooseneck Light and 5MP USB 2.0 C-mount Camera on Compact Pillar Stand. This is a binocular stereo zoom microscope with a compact stand with 12" pillar. The stand's base has an extended, beveled front edge for comfortable hand placement. The microscope incorporates all the most excellent features of a high quality laboratory instrument. Designed to meet the demands of modern microscopy applications, this microscope exceeds all expectations. It comes with SUPER widefield optics and basic table stand. This microscope offers high resolution and good depth within a broad field of view. It provides crystal clear sharp stereo images with a 4" 100mm native working distance. Its 45 degree inclined ocular tubes ensure an easy observation and rubber eyeguards provide further comfort. The stereo optics provide clear, sharp images with excellent focus-depth and a large working-distance. With 0.7X-4.5X zoom objectives, moving through the magnification range is as easy as turning a knob. 10X wide-field eyepieces provide an ample magnification range from 7X to 45X, with high-eyepoint optics to accommodate glasses or goggles. This microscope is useful for many applications. It can be used in gemology, geology, forestry, archaeology, agriculture and biology. It is appropriate for educational purposes in hospitals and schools. It is great for the exploration of the world of surface details and fine structures of various materials like wood, metal, solder, semiconductor and gemstone. It is perfect for the examination of insects, plants, rocks, stamps, coins, jewel, soldered points, microelectronic components, circuit boards or virtually any three dimensional objects. This scope is an ideal tool for research labs, gemologists, collectors, engravers, watchmakers, jewelers, dies-makers, philatelists, and anyone in semiconductor or electronic industry. Monitor and capture photos and videos with the included 5.0MP USB2.0 camera. The C-mount camera is specially designed for use with microscopes, allowing you to watch live images, and to record photos or videos on your computer. This ability to view microscopic images on your computer reduces eye-strain, and allows groups of people to view images at the same time. A 0.5X reduction lens is included for use with 23mm-30.5mm ports to capture more of the microscope's field-of-view. Our professional software for Windows provides a wide
  • 7X-45X zoom magnification using high-quality Greenough stereoscopic objective lenses.
  • Continuous zoom magnification
  • Super widefield optics offer crystal clear images with a large field-of-view
  • Sturdy pillar stand with a small footprint and extended, beveled front edge
  • A 30W LED illuminator with a single 22" fiber-optic gooseneck light-guide provides a source of direct lighting from virtually any angle. The cool, energy-efficient light-source with active cooling prevents excessive heat.