  • Mfr # SM-1TSZ-30WR-20MBI3
  • Zoro # G216366621
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
MFR #
SM-1TSZ-30WR-20MBI3
Description
SM-1 Series Zoom Trinocular Stereo Microscope 3.5X-90X Magnification with 30W LED Fiber Optic Ring Light and 20MP USB 3.0 C-mount Camera on Pillar Stand. This is a trinocular stereo zoom microscope with a compact stand with 12" pillar. The stand's base has a small footprint to take up minimal space. The microscope incorporates all the most excellent features of a high quality laboratory instrument. Designed to meet the demands of modern microscopy applications, this microscope exceeds all expectations. It comes with SUPER widefield optics and basic table stand. This microscope offers high resolution and good depth within a broad field of view. It provides crystal clear sharp stereo images with a 4" 100mm native working distance. Its 45 degree inclined ocular tubes ensure an easy observation and rubber eyeguards provide further comfort. Its trinocular port enables you to add photo or video capability. The stereo optics provide clear, sharp images with excellent focus-depth and a large working-distance. With 0.7X-4.5X zoom objectives, moving through the magnification range is as easy as turning a knob. 10X wide-field eyepieces provide an ample magnification range from 7X to 45X, with high-eyepoint optics to accommodate glasses or goggles. 0.5X and 2X Barlow lenses are included, which can be alternated to either halve or double the magnification range, expanding the possible magnifications to 3.5X-90X. This microscope is useful for many applications. It can be used in gemology, geology, forestry, archaeology, agriculture and biology. It is appropriate for educational purposes in hospitals and schools. It is great for the exploration of the world of surface details and fine structures of various materials like wood, metal, solder, semiconductor and gemstone. It is perfect for the examination of insects, plants, rocks, stamps, coins, jewel, soldered points, microelectronic components, circuit boards or virtually any three dimensional objects. This scope is an ideal tool for research labs, gemologists, collectors, engravers, watchmakers, jewelers, dies-makers, philatelists, and anyone in semiconductor or electronic industry. Monitor and capture photos and videos with the included high-resolution 20MP USB3.0 camera. The sensitive back-illuminated sensor is designed for improved low-light imaging, making it suitable for fluorescence and darkfield microscopy. Our professional software for Windows provides a wide assortment of capture and photo-editing function
  • A 30W LED illuminator with 35" heavy-duty fiber-optic ring-light provides the smoothest overhead lighting possible. The cool, energy-efficient light-source with active cooling prevents excessive heat.