  • Mfr # SM-1TSYY-30WS-AF2
  • Zoro # G416361389
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SM-1TSYY-30WS-AF2
Country of Origin
China
Description
SM-1 Series Zoom Trinocular Stereo Microscope 7X-135X Magnification with 30W LED Fiber Optic Single Gooseneck Light and 1080P 2MP HDMI Auto-focus Camera on Pillar Stand. This is a trinocular stereo zoom microscope with a compact stand with 12" pillar. The stand's base has a small footprint to take up minimal space. The microscope incorporates all the most excellent features of a high quality laboratory instrument. Designed to meet the demands of modern microscopy applications, this microscope exceeds all expectations. It comes with SUPER widefield optics and basic table stand. This microscope offers high resolution and good depth within a broad field of view. It provides crystal clear sharp stereo images with a 4" 100mm native working distance. Its 45 degree inclined ocular tubes ensure an easy observation and rubber eyeguards provide further comfort. Its trinocular port enables you to add photo or video capability. The stereo optics provide clear, sharp images with excellent focus-depth and a large working-distance. With 0.7X-4.5X zoom objectives, moving through the magnification range is as easy as turning a knob. 10X and 15X eyepieces are included, as well as a 2X Barlow lens to provide an expanded magnification range from 7X-135X, with high-eyepoint optics to accommodate glasses or goggles. This microscope is useful for many applications. It can be used in gemology, geology, forestry, archaeology, agriculture and biology. It is appropriate for educational purposes in hospitals and schools. It is great for the exploration of the world of surface details and fine structures of various materials like wood, metal, solder, semiconductor and gemstone. It is perfect for the examination of insects, plants, rocks, stamps, coins, jewel, soldered points, microelectronic components, circuit boards or virtually any three dimensional objects. This scope is an ideal tool for research labs, gemologists, collectors, engravers, watchmakers, jewelers, dies-makers, philatelists, and anyone in semiconductor or electronic industry. This microscope comes with a cutting-edge auto-focus camera designed specifically for microscopy. It offers 1080p live-viewing over HDMI, and can record 2MP photos and video directly to Secure Digital media. The internal software provides control over exposure and color, and tools for measurements and comparisons. The addition of auto-focus limits the need to make focus-adjustments when using the camera as the primary means of observation. C
  • Continuous zoom magnification
  • Super widefield optics offer crystal clear images with a large field-of-view
  • Sturdy pillar stand with a small footprint
  • Trinocular port for adding photo or video capability
  • A 30W LED illuminator with a single 22" fiber-optic gooseneck light-guide provides a source of direct lighting from virtually any angle. The cool, energy-efficient light-source with active cooling prevents excessive heat.