  • Mfr # SRT10KRMXLT
  • Zoro # G5073518
/ea
Key Features
UPS Type
Online/Double Conversion
Power Rating
10000VA
Mounting
Rack/Tower
Wattage
10 kW
Input Voltage
208/240V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SRT10KRMXLT
Country of Origin
Philippines
Dimensions
Cord Length
No Cord
Depth
28 in
Height
10 in
Width
28 in
Overall Height
26.3 cm
Overall Width
43.2 cm
Rack Height
6U
Overall Depth
71.5 cm
Details
Item
UPS System
UPS Type
Online/Double Conversion
Power Rating
10000VA
Mounting
Rack/Tower
Wattage
10 kW
Input Voltage
208/240V AC
Output Voltage
Backup Time (Half/Full Load)
11.4 min/3.7 min
Outlet Type
Hardwired
Medical Grade
No
Number of Outlets
7
Hz
40 to 70 Hz
Transfer Time
0 msec
Input Current
56 A
Ports
RJ45 10Base-T, RS-232, Smart Slot
Automatic Volts Regulation
No
Phase
Single
Fax/Modem Line Protection
Includes
Rack Mounting Brackets, Rack Mounting Hardware, Rack Mounting Support Rails, Temperature Probe
VA Rating - UPS Systems
10.0 kVA
Display Type
No Display
Standards
ENERGY STAR V2.0 (USA), FCC Part 15 Class A, NOM, RoHS, UL 1778
NEMA Receptacle Configuration
(4) L6-20R; (2) L6-30R
Battery Type
Lead Acid
Capacity - Batteries
10000 VA/10 kW
Housing Color
Black
Housing Material
Steel
Relative Humidity
0-95 % non-condensing
Provided Equipment
Ambient Air Temperature For Storage
-15-45°C
Battery Voltage
+/-192 V (split battery referenced to neutral)
Crest Factor
Rated Power In Va
Alarm
audible and visible alarms : prioritized by severity
Mounting Location
front
Presentation
High density, double-conversion on-line power protection with scalable runtime.
Number Of Rack Unit
6U
Product Certifications
ENERGY STAR V2.0 (USA) || FCC part 15 class A || NOM || UL 1778
Ip Degree Of Protection
IP20
Harmonic Distortion
Less than 2%
Operating Altitude
0...10000 ft
Usb Compatible
Yes
Efficiency At Full Load
100...275 V adjustable (half load)
Bypass Type
Internal Bypass (Automatic and Manual)
Online Thermal Dissipation
2490 Btu/h
Other Input Voltages
240 V
Other Output Voltages
240 V
Acoustic Level
55 dBA
Additional Specification
high density
Storage Altitude
0-50000 ft
Input Frequency
40 - 70 Hz auto-sensing
Ambient Air Temperature For Operation
0-40°C
Battery Life
3-5 year(s)
Free Slots
1
Kw Rating
10000 W
Typical Battery Recharge Time
1.50 Hour
Surge Energy Rating
480 J
Load Capacity
10000 VA/10 kW
Number of Battery & Surge Outlets
6
Waveform Type
Sine Wave
Form Factor
Rack-mountable
Package Contents
Smart-UPS SRT 10000VA RM 208V , CD with software, Documentation CD, Installation guide, Rack mounting brackets, Rack mounting hardware, Rack mounting support rails, Temperature probe, USB cable, Warranty card, Web/SNMP management card
Battery Chemistry
Valve Regulated Lead Acid
External Battery Compatible
External Battery Pack Compatible
Transfer Time - Minimum
0 msec
Receptacle Configuration
L6-20R, L6-30R
Replacement Battery Part Number
APCRBC140
Operating Temperature - Maximum
104 Degrees F
Power Rating - Real
10 kW
Battery Life - Minimum
3 yr
Number of Outlets - UPS
7
Battery Recharge Time
1.5 hr
Output Ports Included
SNMP, USB
Power Rating - Apparent
10 kVA
Automatic Voltage Regulation
No Automatic Voltage Regulation
Frequency
40 to 70 Hz
Run Time - Full Load
3.73 min
Input Current - Maximum
56 A
Manufacturer Warranty
3 yr
Surge Suppression Rating
480 J
Includes Battery
Battery Included
Plug Configuration
Hardwired
External Battery Pack Part Number
SRT192RMBP2
Operating Temperature - Minimum
32 Degrees F
Description
UPS System, Online Double Conversion, Power Rating 10 kVA, Wattage 10 kW, Input Voltage 208V AC, 240V AC, Output Voltage 208V AC, 240V AC, Backup Time (Half/Full Load) 11.4 min/3.7 min, Mounting Rack/Tower, Outlet Type Hardwired, Number of Outlets 7, Medical Grade Not Medical Grade Approved, Automatic Volts Regulation No, Fax/Modem Line Protection No, Transfer Time 0 msec, Width 17 in, Depth 28 in, Height 10 in, Cord Length No Cord, Display Type No Display, 40 to 70 Hz Hz, Input Current 56 A