  • Mfr # 185-1.5MM-5PK
  • Zoro # G7557584
Key Features
Bit Style
Hex
Overall Length
1 in
Hex Shank Size
1/4 in
SAE or Metric
Metric
Shank Style
Hex
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
185-1.5MM-5PK
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1 in
Hex Shank Size
1/4 in
Overall Bit Length
1 in
Fastening Tool Tip Size
1.5 mm
Point Size
1.5mm
Shank Size
Tip Size
1.5mm
Bit Industry Size
1.5 mm
Details
Item
Insert Bit
Bit Style
SAE or Metric
Metric
Shank Style
Finish
Unfinished
Material
S2 Steel
Application - Tools
Power
Fastening Tool Item
Insert Bit
Single End/Double End
Single End
Impact Rated
Impact Rated
For Use With
Bit Holder
Fastening Tool Material
S2 Steel
Tip Type
Standard
Application
Driving Screws
Shank Shape
Compatible Product Type
Bit Holder
For Tool Type
Power
Head Style
Includes Bit Holder
Bit Holder Not Included
End Design
Single End
Measurement System
Product Type
Description
Insert Bit, Application - Tools Power, Bit Style Hex, Fastening Tool Tip Size 1.5 mm, Shank Style Hex, Hex Shank Size 1/4 in, Single End, Fastening Tool Material S2 Steel, Overall Bit Length 1 in, Metric, Finish Unfinished, Impact Rated Impact Rated, For Use With Bit Holder, Insert Bit, Package Quantity 5