  • Mfr # EBR3023HFB50
  • Zoro # G3047777
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
600V AC
NEMA Rating
3, 3R, 4, 4X, 7CD, 9FG
Number of Wires
2
Number of Poles
3
Circuit Breaker Amp Rating
50 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EBR3023HFB50
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Hub Size
3/4 in, 1 1/2 in
Hub Diameter
1.5 in
Plug Cable Diameter
Details
Item
Receptacle
Voltage
600V AC
NEMA Rating
3, 3R, 4, 4X, 7CD, 9FG
Number of Wires
2
Number of Poles
3
Circuit Breaker Amp Rating
50 A
Amps
30 A
Material
Copper-Free Aluminum
Finish
Epoxy Powder Coated
Circuit Breaker
Yes
Standards
E10784, E313360(EBR), E79132, UL 1010 (UL 1203), UL 1682, UL 894
Mounting Box
Copperfree Aluminum
Hz
60
Handle Type
Knob
Insulation Material
Fiberglass-Reinforced Polyester
For Environment
Hazardous Location
Disconnect Switch
No
Housing Material
Enclosure Lock Type
Padlockable
Resistance Properties
Waterproof
Contact Material
Brass
Includes Mounting Hardware
Yes
Hub Type
Feed Through
Wire Connection Type
Quick-Disconnect Terminals
Phase
Single
Voltage Rating
600V AC
Includes
Screw Cap
Current Rating
30 A
Compatible with Series
Powertite
Circuit Breaker Type
FD 600V AC
Grounding
Grounded
Housing Material Finish
Epoxy Powder Coated
NEMA Enclosure Rating
Hazardous Location Specification
Class I, Div 1 and 2, Group C, D, Class II, Div 1 and 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2
Number of Gangs
1
Locking Handle
Amperage
30, 60, 100 or 150
Mounting Box Entries
Feed-Thru
Materials and Finishes
Horsepower Ratings
1, 1.5, 2, 3, 5, 7.5, 10, 15, 20, 25, 30, 40, 50, 60 or 75
Hazardous Area Classification
Description
Receptacle, Circuit Breaker Amp Rating 50 A, Circuit Breaker Type FD 600V AC, Current Rating 30 A, Fuse Protection Not Applicable, Fuse Type Not Applicable, Hazardous Location Specification Class I, Div 1 and 2, Group C, D, Class II, Div 1 and 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2, Locking Handle Yes, NEMA Enclosure Rating 3, 3R, 4, 4X, 7CD, 9FG, Number of Poles 3, Number of Wires 2, Voltage Rating 600V AC, Compatible Plug Manufacturer Part Number Not Applicable, Disconnect Switch No