  • Mfr # EBR6023EH70
  • Zoro # G8097433
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
600V AC
NEMA Rating
3, 3R, 4, 4X, 7CD, 9FG
Number of Wires
2
Number of Poles
3
Circuit Breaker Amp Rating
70 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EBR6023EH70
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Hub Size
3/4 in, 1 1/2 in
Hub Diameter
1.5 in
Plug Cable Diameter
Details
Item
Receptacle
Voltage
600V AC
NEMA Rating
3, 3R, 4, 4X, 7CD, 9FG
Number of Wires
2
Number of Poles
3
Circuit Breaker Amp Rating
70 A
Amps
60 A
Material
Copper-Free Aluminum
Standards
E10784, E313360(EBR), E79132, UL 1010 (UL 1203), UL 1682, UL 894
Finish
Epoxy Powder Coated
Mounting Box
Copperfree Aluminum
Circuit Breaker
Yes
Hz
60
Includes Mounting Hardware
Yes
Phase
Single
Disconnect Switch
No
For Environment
Hazardous Location
Resistance Properties
Waterproof
Wire Connection Type
Quick-Disconnect Terminals
Contact Material
Brass
Enclosure Lock Type
Padlockable
Housing Material
Grounding
Grounded
Current Rating
60 A
Hazardous Location Specification
Class I, Div 1 and 2, Group C, D, Class II, Div 1 and 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2
Housing Material Finish
Epoxy Powder Coated
Includes
Screw Cap
Compatible with Series
Powertite
Number of Gangs
1
Insulation Material
Fiberglass-Reinforced Polyester
Handle Type
Knob
Locking Handle
Circuit Breaker Type
EHD 480V AC
Hub Type
Feed Through
NEMA Enclosure Rating
Voltage Rating
480V AC
Hazardous Area Classification
Materials and Finishes
Amperage
30, 60, 100 or 150
Horsepower Ratings
1, 1.5, 2, 3, 5, 7.5, 10, 15, 20, 25, 30, 40, 50, 60 or 75
Mounting Box Entries
Feed-Thru
Description
Receptacle, Circuit Breaker Amp Rating 70 A, Circuit Breaker Type EHD 480V AC, Current Rating 60 A, Fuse Protection Not Applicable, Fuse Type Not Applicable, Hazardous Location Specification Class I, Div 1 and 2, Group C, D, Class II, Div 1 and 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2, Locking Handle Yes, NEMA Enclosure Rating 3, 3R, 4, 4X, 7CD, 9FG, Number of Poles 3, Number of Wires 2, Voltage Rating 480V AC, Compatible Plug Manufacturer Part Number Not Applicable, Disconnect Switch No