  • Mfr # DBR1034HFB100
  • Zoro # G0118804
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
600V AC
NEMA Rating
3, 3R, 4, 4X, 9FG
Number of Wires
3
Number of Poles
4
Circuit Breaker Amp Rating
100 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DBR1034HFB100
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Hub Diameter
1.5 in
Plug Cable Diameter
.500- 1.250 thru 1.09- 2.187 or .390- 1.375
Details
Item
Receptacle
Voltage
600V AC
NEMA Rating
3, 3R, 4, 4X, 9FG
Number of Wires
3
Number of Poles
4
Circuit Breaker Amp Rating
100 A
HP
50 hp
Amps
100 A
Material
Copper-Free Aluminum
Standards
E10784, UL 1010 (UL 1203), UL 1682, UL 894
Circuit Breaker
Yes
Finish
Epoxy Powder Coated
Mounting Box
Copperfree Aluminum
Includes
Screw Cap
Resistance Properties
Waterproof
Voltage Rating
600V AC
Phase
Three
Grounding
Grounded
Enclosure Lock Type
Padlockable
Handle Type
Knob
Circuit Breaker Type
FD 600V AC
Housing Material
Disconnect Switch
No
Number of Gangs
1
Locking Handle
Yes
Housing Material Finish
Epoxy Powder Coated
Wire Connection Type
Quick-Disconnect Terminals
Insulation Material
Fiberglass-Reinforced Polyester
Current Rating
100 A
For Environment
Hazardous Location
Contact Material
Brass
Hazardous Location Specification
Class I, Div 1 and 2, Group B, C, D, Class II, Div 1 and 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2
Compatible with Series
Powertite
Horsepower Rating
50 hp
NEMA Enclosure Rating
Hub Type
Feed Through
Includes Mounting Hardware
Amperage
30, 60, 100 or 150
Hazardous Area Classification
Mounting Box Entries
Feed-Thru
Materials and Finishes
Horsepower Ratings
1, 1.5, 2, 3, 5, 7.5, 10, 15, 20, 25, 30, 40, 50, 60 or 75
Description
Receptacle, Circuit Breaker Amp Rating 100 A, Circuit Breaker Type FD 600V AC, Current Rating 100 A, Fuse Protection Not Applicable, Fuse Type Not Applicable, Hazardous Location Specification Class I, Div 1 and 2, Group B, C, D, Class II, Div 1 and 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2, Locking Handle Yes, NEMA Enclosure Rating 3, 3R, 4, 4X, 9FG, Number of Poles 4, Number of Wires 3, Voltage Rating 600V AC, Compatible Plug Manufacturer Part Number Not Applicable, Disconnect Switch No