  • Mfr # SNAQK-GBBAB-040
  • Zoro # G215890615
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cylinder Action
Double Acting
Body Material
Stainless Steel
Cylinder Type
Tie Rod
Magnetic Piston
Non-Magnetic Piston
Tie Rod Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SNAQK-GBBAB-040
Country of Origin
United States
Dimensions
Rod Thread Size
7/16"-20
Bore Diameter
1 1/2 in
Retracted Length
5 3/8 in
Inlet Size
3/8"-18
Stroke Length
40 in
Extended Length
45 3/8 in
Overall Width
2 in
End Cap Length
15/16 in
Overall Height
2 in
Rod Diameter
5/8 in
Details
Cylinder Action
Double Acting
Item
Air Cylinder
Body Material
Cylinder Type
Tie Rod
Magnetic Piston
Non-Magnetic Piston
Tie Rod Material
Standards
NFPA
End Cap Material
Cushion Type
Head and Cap
For Fluid Type
Compressed Air
Number of Rods
Single Rod
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Actuation Type
Air Extend, Air Retract
End Cap Material Grade
Body Material Grade
316
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
Series
Provenair
Air Inlet Type
NPTF
Maximum Operating Pressure
250 psi
Rod Rotation
Rotating Rod
Cylinder Repair
Repairable
System of Measurement
Inch
Rod Gender
Male
Inlet Gender
Female
Air Inlet Center to Center Distance
Description
Air Cylinder, Body Material Stainless Steel, Cylinder Type Tie Rod, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Non-Magnetic Piston, Mounting Type Basic, Bore Diameter 1 1/2 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 4 in, Inlet Size 3/8 In.-18, Air Inlet Type NPT, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Mounting Location Rear, Tie Rod Material Stainless Steel, Body Material Grade 316, Overall Width 2 in, Overall Height 2 in