  • Mfr # ANAQK-ABBA4-050
  • Zoro # G015891010
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
ANAQK-ABBA4-050
Inlet Size
3/8"-18
Overall Width
2 in
Extended Length
55 3/8 in
Stroke Length
50 in
Overall Height
2 in
Maximum Operating Pressure
250 psi
Description
Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Extruded, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Non-Magnetic Piston, Mounting Type Basic, Bore Diameter 1 1/2 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 5 in, Inlet Size 3/8 In.-18, Air Inlet Type NPT, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Mounting Location Rear, Tie Rod Material Steel, Overall Width 2 in, Overall Height 2 in