  • Mfr # SNA4M-GBBAB-010
  • Zoro # G115890449
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cylinder Action
Double Acting
Body Material
Stainless Steel
Cylinder Type
Tie Rod
Magnetic Piston
Non-Magnetic Piston
Tie Rod Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SNA4M-GBBAB-010
Country of Origin
United States
Dimensions
Rod Thread Size
3/4"-16
Retracted Length
6 3/4 in
End Cap Length
1 3/16 in
Overall Height
4 1/2 in
Overall Width
4 1/2 in
Extended Length
16 3/4 in
Inlet Size
1/2"-14
Bore Diameter
4 in
Rod Diameter
1 in
Stroke Length
10 in
Details
Cylinder Action
Double Acting
Item
Air Cylinder
Body Material
Cylinder Type
Tie Rod
Magnetic Piston
Non-Magnetic Piston
Tie Rod Material
Cushion Type
Head and Cap
End Cap Material
Standards
NFPA
Minimum Operating Temperature
0 Degrees F
For Fluid Type
Compressed Air
Air Inlet Type
NPTF
Actuation Type
Air Extend, Air Retract
End Cap Material Grade
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Series
Provenair
Number of Rods
Single Rod
Air Inlet Center to Center Distance
Cylinder Repair
Repairable
Maximum Operating Pressure
250 psi
Inlet Gender
Female
Rod Gender
Male
Rod Rotation
Rotating Rod
System of Measurement
Inch
Body Material Grade
316
Description
Air Cylinder, Body Material Stainless Steel, Cylinder Type Tie Rod, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Non-Magnetic Piston, Mounting Type Basic, Bore Diameter 4 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 1 in, Inlet Size 1/2 In.-14, Air Inlet Type NPT, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Mounting Location Rear, Tie Rod Material Stainless Steel, Body Material Grade 316, Overall Width 4 1/2 in, Overall Height 4 1/2 in