  • Mfr # M213SS-024-D
  • Zoro # G2068902
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Body Style
Body-Ported
Series
MaxAir
Voltage
24V DC
Valve Actuator / Return
Solenoid / Spring
Power Consumption
5.4 W
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M213SS-024-D
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Overall Height
1 13/16 in
Overall Width
1 3/16 in
Pipe Size
3/8 in
Overall Length
Inlet Port Connection Size
3/8 in
Exhaust Port Connection Size
Pilot Port Connection Size
10-32
Details
Item
Solenoid Air Control Valve
Body Style
Body-Ported
Series
MaxAir
Voltage
24V DC
Valve Actuator / Return
Solenoid / Spring
Power Consumption
5.4 W
Coefficient of Volume
1.65
Body Material
Aluminum
Override
Non-Locking
Actuator/Return
Electrical Connections
DIN Connectors
Valve Ways and Positions
4-Way/2-Position
NEMA Classification
NEMA 4
Air Valve Type
4-Way, 2-Position
CFM
61
Shifting Technology
Solenoid/Pilot
Operational Pressure Range
45 to 115 psi
Max. CFM - Valves
61 cfm
Ambient Temp. Range
0 Degrees to 122 Degrees F
Pressure Range
45 to 115 psi
Number of Ways
Four-Way
Number of Positions
Two-Position
Fail Position
Open
Operating Pressure - Minimum
45 psi
Flow Rate - Maximum
61 cfm
Number of Ports
5
Spool Material
Aluminum
Coefficient of Volume (Cv)
1.65
Exhaust Port Connection Type
NPT
Operating Temperature - Minimum
15 Degrees F
Return Action
Spring Return
Pilot Port Connection Gender
Female
Includes Solenoid Coil
Solenoid Coil Included
Actuator Type
Single Solenoid
Electrical Connection Type
DIN Solenoid Connector
Pilot Port Connection Type
NPT
Inlet Port Connection Type
Vacuum Rating
Not Vacuum Operable
For Media
Air
Exhaust Port Connection Gender
Female
Body Features
Single
Operating Temperature - Maximum
122 Degrees F
Product Type
Solenoid Air Control Valve
Includes Mounting Hardware
Hardware Not Included
Operating Pressure - Maximum
115 psi
NEMA Rating
4
Pilot Type
Internal Pilot
Valve Type
Spool
Inlet Port Connection Gender
Response Time
7 msec
Description
Solenoid Air Control Valve, Valve Ways and Positions 4-Way/2-Position, Voltage 24V DC, Center Position Not Applicable, Valve Actuator / Return Solenoid / Spring, ISO Class Not Applicable, Pipe Size 3/8 in, Max. CFM - Valves 61 cfm, Operational Pressure Range 45 to 115 psi, NEMA Classification NEMA 4, Body Style Body-Ported, Pilot Pressure Not Applicable, Coefficient of Volume 1.65, DIN Connectors Electrical Connections, Shifting Technology Solenoid/Pilot, Power Consumption 5.4 W