  • Mfr # A213SS-120-A
  • Zoro # G1510695
Key Features
Body Style
Base-Mounted
Series
Alpha
Voltage
120V AC
Valve Actuator / Return
Solenoid / Spring
Power Consumption
6.9 W
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A213SS-120-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
3 5/8 in
Overall Width
2 7/16 in
Pipe Size
3/8 in
Overall Length
3 7/16 in
Exhaust Port Connection Size
3/8 in
Inlet Port Connection Size
Pilot Port Connection Size
10-32
Details
Item
Solenoid Air Control Valve
Body Style
Base-Mounted
Series
Alpha
Voltage
120V AC
Valve Actuator / Return
Solenoid / Spring
Power Consumption
6.9 W
Coefficient of Volume
1.7
Vacuum Range
29" Hg
Body Material
Zinc
Override
Non-Locking
Actuator/Return
Electrical Connections
DIN Connectors
Valve Ways and Positions
4-Way/2-Position
Operational Pressure Range
50 to 150 psi
Shifting Technology
Solenoid/Pilot
Pressure Range
50 to 150 psi
NEMA Classification
NEMA 4
CFM
61
Ambient Temp. Range
0 Degrees to 180 Degrees F
Air Valve Type
4-Way, 2-Position
Max. CFM - Valves
61 cfm
Valve Vacuum Range
0 to 29 in Hg
Standards
cURus Listed
Number of Ways
Four-Way
Number of Positions
Two-Position
Includes Mounting Hardware
Hardware Not Included
Body Features
Single
Fail Position
Open
Product Type
Solenoid Air Control Valve
Flow Rate - Maximum
61 cfm
Actuator Type
Single Solenoid
Operating Pressure - Maximum
150 psi
Vacuum Rating
Vacuum Operable
Pilot Port Connection Type
NPT
Operating Temperature - Minimum
0 Degrees F
Electrical Connection Type
DIN Solenoid Connector
Lubrication
Lubrication Not Required
For Media
Compressed Air, Inert Gas
NEMA Rating
4
Exhaust Port Connection Type
NPT
Number of Ports
5
Spool Material
Aluminum
Includes Solenoid Coil
Solenoid Coil Included
Pilot Type
Internal Pilot
Inlet Port Connection Type
Operating Temperature - Maximum
180 Degrees F
Return Action
Spring Return
Inlet Port Connection Gender
Female
Response Time
22 msec
Coefficient of Volume (Cv)
1.7
Exhaust Port Connection Gender
Female
Valve Action
Normally Open
Valve Type
Spool
Pilot Port Connection Gender
Description
Solenoid Air Control Valve, Valve Ways and Positions 4-Way/2-Position, Voltage 120V AC, Center Position Not Applicable, Valve Actuator / Return Solenoid / Spring, ISO Class Not Applicable, Pipe Size 3/8 in, Max. CFM - Valves 61 cfm, Operational Pressure Range 50 to 150 psi, NEMA Classification NEMA 4, Valve Vacuum Range 0 to 29 in Hg, Body Style Base-Mounted, Pilot Pressure Not Applicable, Coefficient of Volume 1.7, DIN Connectors Electrical Connections, Shifting Technology Solenoid/Pilot