  • Mfr # 302132SD20LXBKBLCYLM30#
  • Zoro # G7641790
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-0.25%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
2 in
Process Connection Type
Tri-Clamp
Dial Size (In.)
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
302132SD20LXBKBLCYLM30#
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
2 in
Dial Size (In.)
3 in
Connection Size
1 1/2 in
Case Diameter
3.33 in
Nominal Dial Size
3 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Digit Height
0.6 in
Case Depth
1.72 in
Details
Item
Digital Pressure Gauge
Accuracy
+/-0.25%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
Tri-Clamp
Application
Biotechnology, Filtration, Food and Dairy, Medical Equipment, Pharmaceutical
Gauge Case Material
Stainless Steel
Series
2030
Lens Material
Polyester
Primary Pressure Range
0 to 30
Primary Scale Units
psi
IP/NEMA Rating
IP65
Hazardous Location Rating
Not Rated
Blowout Safety Back
No
Display Units
bar, cm Hg, ft wc, in Hg, kg/sq cm, kPa, mm Hg, mPa, psi
Memory Storage
min/max
Resolution
Dependent on Range
Agency Compliance
3A
Display
LCD
Calibration Certificate
No
Socket Material
Stainless Steel
Number of Display Digits
5
Includes
Alkaline Batteries
Features
Bar Graph Battery Display
Powered By
(2) AA Batteries
Case Material
Peak Hold
Yes
Case Color
Silver
Connection Location
Standards
3-A Sanitary Standard, ASME B40.7, EN 10204: 2004
Connection Type
Includes Batteries
Batteries Included
Primary Display Units
psi
Bar Graph
10 Segments
Case Construction
304 Stainless Steel
Power Source
4 to 20 mA Loop-Powered
Display Range
-15 to 0 to 30 psi, 0 to 1.6 bar, 0 to 1.6 mPa, 0 to 1000 mm Hg, 0 to 1500 mbar, 0 to 160 ft H2O, 0 to 160 kPa, 0 to 30 psi, 0 to 60 in Hg, 0 to 800 in H2O
Low Battery Indicator
Weatherproof
Yes
Ambient Operating Temperature Range
-10 Degrees to 60 Degrees C, -14 Degrees to 140 Degrees F
Primary Display Range
0 to 30
Pressure Gauge Type
Digital Sanitary Pressure Gauge
Pressure Range Type
Pressure
Number of Digits
5
Diaphragm Seal Material
316L Stainless Steel
Diaphragm Seal Fill
Glycerin
Non-Sparking
Sensor Type
Diaphragm
Backlit Screen
Compatible Process Media
Dairy, Food, Pharmaceutical
Case Finish
Electropolished/Tumbled
Includes Calibration Certificate
Loop Power
4 to 20 mA
Sensor Material
316L Stainless Steel
Display Screen Type
LCD
Auto-Shutoff
Temperature Error
+/-0.04% Degrees F
Memory Features
Min/Max
Process Temperature Range
-14 Degrees to 275 Degrees F
Display Type
Operating Temperature Range
14 Degrees to 140 Degrees F
Includes Low Battery Indicator
No Low Battery Indicator
Process Media Temperature - Maximum
275 Degrees F
Process Media Temperature - Minimum
-14 Degrees F
Pressure Measurement - Maximum
30 psi
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Pressure Measuring Units
Operating Temperature - Minimum
-14 Degrees F
Description
Digital Pressure Gauge, Accuracy +/-0.25 Percent, Nominal Dial Size 3 in, Lens Material Polyester, Gauge Case Material Stainless Steel, Process Temperature Range -14 Degrees to 275 Degrees F, Compatible Process Media Dairy, Food, Pharmaceutical, Hazardous Location Rating Not Rated, IP/NEMA Rating IP65, Socket Material Stainless Steel, Sensor Material 316L Stainless Steel, Process Connection Location Bottom, Process Connection Size 2 in, Process Connection Type Tri-Clamp