  • Mfr # 351132FD25SXCYLM25IWD
  • Zoro # G0017656
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-2.00%
Process Connection Type
NPT
Process Connection Size
1/4 in
Series
1132
Process Connection Gender
Female
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
351132FD25SXCYLM25IWD
Country of Origin
India
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Nominal Dial Size
3 1/2 in
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Differential Gauge Connection Size
Gauge Nominal Dial Size
4 1/2 in
Manufacturer Warranty Length
5 yr
Case Diameter
4 1/4 in
Bolt Circle Diameter
3.86 in
Case Depth
2.74 in
Details
Item
Differential Pressure Gauge
Accuracy
+/-2.00%
Process Connection Type
NPT
Series
1132
Process Connection Gender
Female
Application
Filtration Monitoring, Flow Measurement, Leak Detection, Liquid Level Measurement
Process Connection Location
In-Line
Housing Material
Aluminum
Pressure Range
0 to 25"WC
Sensor Type
Diaphragm
Basic Gauge Case Material
Metal
Gauge Connection Location
Inline
Differential Pressure Range
0 to 25 in wc
Rated Total Pressure
1500 psi
Body Material
Aluminum
Includes
Instructions
Diaphragm Material
Buna-N
Gauge Operating Temp. Range
0 Degrees to 170 Degrees F
Basic Gauge Wetted Parts
PTFE / Buna-N / Viton or EPDM
Piston Material
PTFE
Gauge Accuracy
+/-2%
Differential Pressure Gauge Type
Differential Pressure Gauge
Standards
Class 1, Groups B, C, D, Class 2 Groups E, F, G, Class 3, NEMA 7, 9 and IP 66
Scale Type
Pressure
Differential Gauge Connection Type
FNPT and MNPT
Seal Material
Buna-N, Viton or EPDM
Differential Pressure Range Value
0 to 25
Differential Pressure Range Units
in wc
Gauge Primary Range Smallest Graduation
2
Dial Material
Stainless steel
Socket Material
Aluminum/Buna-N
Case Material
Stainless Steel
Non-Sparking
No
Sensor Material
Buna-N
Primary Scale Minor Graduations
Includes Mounting Hardware
No
Gauge Case Material
O-Ring Material
Panel-Mountable
Yes
Blowout Safety Back
Compatible Process Media
Air, Noncorrosive Liquid
Pressure Gauge Type
IP/NEMA Rating
IP65
Adjustable Set Points
Yes
Movement Type
Rotary
Includes Vent Plug
Lens Material
Glass
Removable Bezel
Hazardous Location Rating
Not Rated
Dial Color
White
Ambient Operating Temperature Range
0 Degrees to 170 Degrees F
Includes Calibration Certificate
Case Shape
Round
Process Temperature Range
32 Degrees to 175 Degrees F
Maximum Working Static Pressure
1,500 psig
Panel Mount Characteristics
3 0.162 in Dia Holes on 3.86 in Dia Bolt Circle
Pressure Measurement - Maximum
25 in wc
Operating Temperature - Minimum
0 Degrees F
Process Media Temperature - Minimum
32 Degrees F
IP Rating
IP65
Number of Switches
Process Media Temperature - Maximum
175 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
0 in wc
Pressure Scale Minor Graduations
Operating Temperature - Maximum
170 Degrees F
Product Type
Working Static Pressure - Maximum
1,500 psig
Description
Differential Pressure Gauge, Scale Type Pressure, Pressure Range Minor Div. 2 In. WC, Rated Total Pressure 1500 psi, Full Scale Accuracy ( Percent) +/-2, Connection Size NPT (In.) 1/4, Dial Size (In.) 3-1/2, Ambient Operating Range (F) 0 Degrees To 170 Degrees , Includes Instructions, Manufacturers Warranty Length 1 Year