  • Mfr # 501008S02L60#
  • Zoro # G603530215
Accuracy
+/-3-2-3%
Process Connection Location
Bottom
Dial Size (In.)
2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
501008S02L60#
Dial Size (In.)
2 in
Nominal Dial Size
2 in
Nominal Dial Diameter
2 in
Accuracy
+/-3-2-3%
Process Connection Location
Bottom
Primary Pressure Range
0 to 60
0 psi
60 psi
Description
Pressure Gauge, Nominal Dial Size 2 in, Accuracy +/-3-2-3 Percent, Gauge Case Material 304 Stainless Steel, Process Connection Type NPT, Process Connection Gender Male, Lens Material Polycarbonate, Process Connection Size 1/4 in, Process Connection Location Bottom, Case Color Stainless Steel, IP/NEMA Rating IP66, NEMA4X, Primary Pressure Range 0 to 60, Liquid-Filled Case No, Socket Material 316L Stainless Steel, Sensor Material 316L Stainless Steel