  • Mfr # LPAN4HV25XCYLM30
  • Zoro # G0696525
Range
3 to 30 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LPAN4HV25XCYLM30
Range
3 to 30 psi
Standards
3A Approved, CE, CRN, CSA, RoHS, UL Listed
DC Contact Rating
0.25A @ 250V, 0.5A @ 125V
AC Contact Rating
10A @ 125/250V
Pressure Switch Range
3 to 30 psi
Pressure Switch Factory On/Off Setting
90% of Range
Pressure Switch Differential
3 to 27 psi
Differential Pressure - Minimum
3 psi
Pressure - Maximum
30 psi
Differential Pressure - Maximum
27 psi
Pressure - Minimum
3 psi
Proof Pressure
500 psi
Description
Pressure Switch, Differential 3 to 27 psi, Range 3 to 30 psi, Port Type 1-Port 1/4 in FNPT, Contact Form SPDT, NEMA Rating 4, 4X, Actuation Type Diaphragm, Action Standard, Series LP, Factory On/Off Setting 90 Percent of Range, AC Contact Rating 10 A @ 125/250 V, DC Contact Rating 0.5 A @ 125 V, 0.5 A @ 250 V