  • Mfr # B424VXCYLM60
  • Zoro # G2280004
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Action
Standard
Contact Form
SPDT
Number of Pressure Connection Ports
4
Pressure Connection Type
1/4" FNPT
Range
6 to 60 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
B424VXCYLM60
Country of Origin
United States
Dimensions
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Details
Item
Pressure Switch
Action
Standard
Contact Form
SPDT
4
Pressure Connection Type
1/4" FNPT
Range
6 to 60 psi
Standards
3A Approved, CE, CRN, FM Listed, RoHS, UL Listed
Actuation Type
Diaphragm
AC Contact Rating
15A @ 125/250/480V
DC Contact Rating
0.25A @ 250V, 0.5A @ 125V, 6A @ 30V
Series
B
Pressure Switch Factory On/Off Setting
90% of Range
Pressure Switch Electrical Contact Form
Pressure Switch Differential
1.0 to 3.5 psi
Pressure Switch Range
6 to 60 psi
IP Rating
IP66
Pressure Switch Port Type
(1) Port, 1/4 in FNPT
Differential Pressure - Maximum
3.5 psi
Differential Pressure - Minimum
1 psi
Pressure - Maximum
60 psi
Proof Pressure
500 psi
Media Temperature - Maximum
70 Degrees F
Hazardous Location Specification
Class I, Div 1, Group B, C, D, Class II, Div 1, Group E, F, G
Deadband Adjustability
Adjustable
Pressure - Minimum
6 psi
Media Temperature - Minimum
50 Degrees F
Description
Pressure Switch, Differential 1.0 to 3.5 psi, Range 6 to 60 psi, Port Type 1-Port 1/4 in FNPT, Contact Form SPDT, NEMA Rating 13, 3, 4, 4X, Actuation Type Diaphragm, Action Standard, Series B, Factory On/Off Setting 90 Percent of Range, AC Contact Rating 15 A @ 125 V, 15 A @ 250 V, 15 A @ 480 V, DC Contact Rating 0.25 A @ 250 V, 0.5 A @ 125 V, 6A @ 30 V