  • Mfr # GC527F0242CD200IW
  • Zoro # G0132876
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
GC52
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-0.50% of Full Scale
Electrical Connections
Screw Terminals
Features
Analog Scaling, Flow Measurement/Square Root Extraction, Key Lock, Loop Check
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GC527F0242CD200IW
Country of Origin
Japan
Dimensions
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Overall Depth - Transmitter
4.49 in
Diameter - Transmitter
2.56 in
Process Connection Size - Transmitter
1/4 in
Overall Height - Transmitter
5.12 in
Housing Height
2 1/2 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Overall Height
5.12 in
Process Connection Size
1/4 in
Overall Length
4.49 in
Overall Width
2.56 in
Diameter
2.56 in
Housing Length
2 1/2 in
Overall Diameter
2.56 in
Details
Item
Indicating Differential Transmitter
Series
GC52
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-0.50% of Full Scale
Electrical Connections
Screw Terminals
Features
Housing
Aluminum
Power Required
12 to 32 V DC
Wetted Materials
316 Stainless Steel, Alumina Ceramic, Viton
Operating Temp.
14 to 140 F
Accuracy - Transmitter
+/-0.50% Full Scale
Display - Transmitter
3-1/2 Digit Backlit LCD
Process Connection Type - Transmitter
FNPT
NEMA Rating
NEMA 4X
Max. Pressure (PSI)
300 psi
Display
Backlit 3 1/2 Digit LCD
Power Required - Transmitters
12 to 32V DC
Thermal Error
+/-0.03% Full Scale/C Degrees
Includes
Mounting Bracket
Connection Location - Transmitter
Bottom
Range Units - Transmitter
in wc
Transmitter Type
Pressure Transmitter
Shape - Transmitter
Irregular
Process Connection
1/4 in NPT Female
Loop Resistance
Dependent on Loop Supply Voltage
Range Values - Transmitter
0 to 200
Electrical Connections - Transmitter
Terminal Board
Output - Transmitter
4 to 20mA DC
Range
0 to 200 In WC
Wetted Materials - Transmitters
316 Stainless Steel
Display Units
in wc
Wiring Entry - Transmitter
1/2 in FNPT
Pressure Range (In. WC)
0 to 200
Operating Temp. - Transmitter
14 Degrees to 140 Degrees F
Housing Material
Aluminum
IP Rating
IP66
Maximum Pressure
200 in wc
Storage Temperature Range
5 Degrees F to 150 Degrees F
Pressure Units
Burst Pressure
800 psi
For Use With Media Type
Gas, Liquid
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Minimum Operating Temperature
14 Degrees F
NIST Traceable Certificate
No
Fitting Material
316 Stainless Steel
Standards
CE, RoHS
Maximum Loop Resistance
Primary Scale Units
Response Time
100 msec
Weight
1 lb
Display Type
Digital
Number of Wires
2
Process Connection Type
NPT
Wiring Entry
1/2 in FNPT Conduit Connection
Minimum Pressure
0 in wc
Overpressure
300 psi
Shape
Irregular
Connection Location
Bottom
Process Connection Gender
Female
Display Screen Type
LCD
Pressure Measurement - Minimum
0 in wc
Process Media Temperature - Minimum
14 Degrees F
NEMA Enclosure Rating
4X
Input Voltage
12 to 32 V DC
Pressure Measurement - Maximum
200 in wc
Digital Display Screen Type
LCD
Number of Digits
4
Process Media Temperature - Maximum
140 Degrees F
Electrical Connection
Output Power
4 to 20mA DC
Intrinsic Safety
Not Specified Intrinsically Safe
Process Connection Location
Loop Resistance - Maximum
Includes NIST-Traceable Calibration Certificate
No NIST-Traceable Calibration Certificate Included
Description
Indicating Differential Transmitter, Output 4 to 20mA DC, Maximum Pressure 200 in wc, Minimum Pressure 0 in wc, Overpressure 300 psi, Accuracy +/-0.50 Percent of Full Scale, Number of Wires 2, Power Required 12 to 32 V DC, Process Connection Size 1/4 in, Process Connection Type NPT, Process Connection Gender Female, IP Rating IP66, NEMA Rating NEMA 4X, Series GC52, Wiring Entry 1/2 in FNPT Conduit Connection, Electrical Connections Screw Terminals, NIST Traceable Certificate No