  • Mfr # G17MEK42EWVAC/30#
  • Zoro # G0121152
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
4-Pin M12 Connector
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G17MEK42EWVAC/30#
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-0.50% Full Scale
Electrical Connections
4-Pin M12 Connector
Power Required
9 to 36V DC
Loop Resistance
Dependent on Loop Supply Voltage
Accuracy - Transmitter
+/-0.50% Full Scale
Thermal Error
+/-3% (-4 Degrees to 185 Degrees F)
Range Values - Transmitter
30 to 0 to 30
Electrical Connections - Transmitter
4 Pin M12 Connector
Operating Temp.
-40 to 257 F
Range
30 in Hg Vac to 30 psi
Power Required - Transmitters
9 to 36V DC
Output - Transmitter
4 to 20mA DC
Transmitter Type
Compound Transmitter
Max. Pressure (PSI)
60 psi
Range Units - Transmitter
in Hg/psi
Maximum Pressure
30 psi
Male
Type of Pressure
Compound
Number of Wires
2
Process Connection Type
SAE
Wiring Entry
1/2 in FNPT Conduit Connection
Fitting Material
Maximum Loop Resistance
1,227 Ohm Max
Minimum Pressure
-15 psi
Input Voltage
9 to 36V DC
Pressure Type Measured
Compound
Pressure Measurement - Maximum
30 psi
Process Media Temperature - Maximum
257 Degrees F
Loop Resistance - Maximum
1,227 Ohm Max
Output Power
4 to 20mA DC
Pressure Measurement - Minimum
-15 psi
Description
Pressure Transmitter, Minimum Pressure -15 psi, Maximum Pressure 30 psi, Electrical Connections 4-Pin M12 Connector, Output 4 to 20mA DC, Accuracy +/-0.50 Percent Full Scale, Number of Wires 2, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 7/16 in, Process Connection Type SAE, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP67, Series G2, Wiring Entry 1/2 in FNPT Conduit Connection, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F