  • Mfr # E2SB3CM0242FCX03F200#
  • Zoro # G315246831
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
E2S
Accuracy
+/-0.25% of Full Scale
Features
External Magnetic Offset and Span Adjustment, Thin Film Technology
Thermal Error
+/-0.005%
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E2SB3CM0242FCX03F200#
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
4.34 in
Cable Length
3 ft
Process Connection Size
1/4 in
Overall Width
0.875 in
Details
Item
Sanitary Pressure Transmitter
Series
E2S
Accuracy
+/-0.25% of Full Scale
Features
Thermal Error
+/-0.005%
-40 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Operating Temperature - Minimum
Burst Pressure
8x
Resistance Properties
Shock Resistant, Vibration Resistant
Process Media Temperature - Maximum
176 Degrees F
Housing Material
Stainless Steel
Input Voltage
9 to 30V DC
Operating Temperature - Maximum
176 Degrees F
Number of Wires
2
NEMA Enclosure Rating
4X
Pressure Measurement - Maximum
200 psi
Response Time
4 msec
Output Power
4 to 20mA
Overpressure
500 psi