  • Mfr # E2SB5NF0442DAM000200#
  • Zoro # G815246775
Accuracy
+/-0.50% of Full Scale
Thermal Error
+/-0.005%
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E2SB5NF0442DAM000200#
Process Connection Size
1/2 in
Overall Height
4.34 in
Overall Width
1.063 in
Accuracy
+/-0.50% of Full Scale
Thermal Error
+/-0.005%
Burst Pressure
8x
Resistance Properties
Shock Resistant, Vibration Resistant
Housing Material
Stainless Steel
Fitting Material
Stainless Steel
Intrinsic Safety
Intrinsically Safe
Pressure Measurement - Maximum
200 psi
Output Power
4 to 20mA
Operating Temperature - Minimum
Overpressure
500 psi
Input Voltage
9 to 30V DC
4X
Standards
ATEX, CE, CRN, CSA, FM, IECEx, RoHS, SIL 3 Capable
Pressure Measurement - Minimum
0 psi