  • Mfr # E2SB5NF0442DAM000300#
  • Zoro # G415246731
Accuracy
+/-0.50% of Full Scale
Thermal Error
+/-0.005%
Pressure Measurement - Maximum
300 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E2SB5NF0442DAM000300#
Overall Width
1.063 in
Process Connection Size
1/2 in
Overall Height
4.34 in
Accuracy
+/-0.50% of Full Scale
Thermal Error
+/-0.005%
Pressure Measurement - Maximum
300 psi
Fitting Material
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Standards
ATEX, CE, CRN, CSA, FM, IECEx, RoHS, SIL 3 Capable
NEMA Enclosure Rating
4X
Intrinsic Safety
Intrinsically Safe
Output Power
4 to 20mA
Overpressure
500 psi
Input Voltage
9 to 30V DC