  • Mfr # E2GC7NM0442FCX03F15#
  • Zoro # G707481598
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
E2G
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-1.00% of Span
Electrical Connections
Overmold Cable
Features
External Magnetic, Standard Ranges from Vacuum to 20,000 psi, Wide Assortment of Analog Outputs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E2GC7NM0442FCX03F15#
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
0.87 in
Process Connection Size
1/2 in
Overall Height
4.34 in
Cable Length
3 ft
Details
Item
Pressure Transmitter
Series
E2G
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-1.00% of Span
Electrical Connections
Overmold Cable
Features
Power Required
9 to 36V DC
Safety Rating
Class A, Group 1
Process Connection
1/2 in Male NPT
Thermal Error
+/-0.005% (Offset/Span)
Process Connection Gender
Male
Standards
CE, CNR, ROHS, UL Listed
Maximum Pressure
15 psi
Maximum Operating Temperature
257 Degrees F
NEMA Rating
NEMA 4X
Type of Pressure
Absolute
Storage Temperature Range
-58 Degrees to 257 Degrees F
Burst Pressure
5x Range
Overpressure
2x Range
Process Connection Type
NPT
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
IP Rating
IP67
Response Time
4 msec
Housing Material
Stainless Steel
Maximum Loop Resistance
1,200 Ohm
Number of Wires
2
Pressure Units
psi
Input Voltage
9 to 36V DC
Pressure Type Measured
Gauge
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Pressure Measurement - Maximum
15 psi
Process Media Temperature - Maximum
257 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Includes NIST-Traceable Calibration Certificate
No NIST-Traceable Calibration Certificate Included
Output Power
4 to 20mA DC
NEMA Enclosure Rating
4X
Intrinsic Safety
Not Specified Intrinsically Safe
Electrical Connection
Cable
Loop Resistance - Maximum
1,200 Ohm
Description
Pressure Transmitter, Maximum Pressure 15 psi, Electrical Connections Overmold Cable, Output 4 to 20mA DC, Accuracy +/-1.00 Percent of Span, Number of Wires 2, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 1/2 in, Process Connection Type NPT, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP67, Series E2G, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Housing Material Stainless Steel, Safety Rating Class A, Group 1