  • Mfr # E2GB3CM0242CCX03F30#
  • Zoro # G707481543
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-0.25% of Span
Electrical Connections
1/2 in NPT Conduit with Cable
Features
External Magnetic, Standard Ranges from Vacuum to 20,000 psi, Wide Assortment of Analog Outputs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E2GB3CM0242CCX03F30#
Cable Length
3 ft
Process Connection Size
1/4 in
Overall Width
0.87 in
Overall Height
4.34 in
Output
4 to 20mA DC
Accuracy
+/-0.25% of Span
Electrical Connections
1/2 in NPT Conduit with Cable
Features
Power Required
9 to 36V DC
Maximum Loop Resistance
1,200 Ohm
Number of Wires
2
IP Rating
IP66
Process Connection
1/4 in Male NPT
Thermal Error
+/-0.005% (Offset/Span)
Overpressure
1.5x Range
Maximum Pressure
30 psi
Output Power
4 to 20mA DC
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Pressure Measurement - Maximum
30 psi
Input Voltage
9 to 36V DC
Loop Resistance - Maximum
1,200 Ohm
Description
Pressure Transmitter, Maximum Pressure 30 psi, Electrical Connections 1/2 in NPT Conduit with Cable, Output 4 to 20mA DC, Accuracy +/-0.25 Percent of Span, Number of Wires 2, Process Connection Gender Male, Process Connection Size 1/4 in, Process Connection Type NPT, Power Required 9 to 36V DC, NEMA Rating NEMA 4X, IP Rating IP66, Series E2G, Maximum Operating Temperature 257 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Housing Material Stainless Steel, Safety Rating Class A, Group 1