  • Mfr # E2FA5NM0415CFX03F500#
  • Zoro # G015246766
Accuracy
+/-0.50%
Features
Thermal Error
+/-0.005% (Offset); +/-0.005% (Span)
Process Media Temperature - Maximum
176 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E2FA5NM0415CFX03F500#
Overall Height
5.08 in
Overall Width
0.87 in
Accuracy
+/-0.50%
Features
Thermal Error
176 Degrees F
Resistance Properties
Shock Resistant, Vibration Resistant
Number of Wires
3
Pressure Measurement - Maximum
500 psi
Output Power
1 to 5V DC
Process Connection Gender
Male
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Input Voltage
9 to 36V DC