  • Mfr # 451379ASL04L15#
  • Zoro # G3606294
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-0.5%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/2 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
4 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
451379ASL04L15#
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1/2 in
Dial Size (In.)
4 1/2 in
Case Diameter
5.812 in
Bolt Circle Diameter
5.375 in
Manufacturer Warranty Length
10 yr
Nominal Dial Size
Case Depth
3.375 in
Nominal Dial Diameter
Details
Item
Process Pressure Gauge
Accuracy
+/-0.5%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Application
Gauge Case Material
Aluminum
Series
1379
Lens Material
Glass
Primary Pressure Range
0 to 15
Primary Scale Units
psi
IP/NEMA Rating
IP66, NEMA 4X
Liquid-Filled Case
Yes
Hazardous Location Rating
Not Rated
Panel-Mountable
No
Blowout Safety Back
Yes
Gauge Filled With
Glycerin
Graduations
1 psi
Gauge Application
Process
Case Color
Black
Gauge Mounting Method
Surface
Gauge Primary Range Smallest Graduation
0.1
Gauge Primary Range Numbered Graduations
1
Calibration Certificate Included
No
Smallest Graduation
1 psi
For Use With
Media Compatible with Bronze
Socket Material
Brass
Case Material
Aluminum
Wetted Materials
Bronze
Standards
ASME, CE, CRN, UKCA
Connection Type
MNPT
Field Fillable
Primary Scale Numeric Increments
1
Primary Pressure Scale Color
Black
Includes Calibration Certificate
Movement Type
Rotary
Pressure Gauge Type
Process Pressure Gauge
Case Construction
Solid Front with Pressure Relief Back
Dial Face Material
Accuracy Scale
Full Scale
Accuracy Grade
ASME B40.100 Grade 2A
Freeze Resistant Movement
Burst Pressure
1,200 psi
Dry Dampening Feature
None
Bezel Material
Polypropylene
Pointer Characteristics
Micrometer Adjustable
Compatible Process Media
Chemical and Petrochemical, Metals, Natural Gas and LNG, Oil and Gas, Water and Wastewater
Case Finish
Epoxy Coated
Includes Vent Plug
Process Connection Gender
Male
Sensor Type
Bourdon Tube
Panel Mount Characteristics
3 0.218 Dia Holes on 5 3/8 Dia Bolt Circle
Dial Color
White
Scale Type
Single
Process Temperature Range
20 Degrees to 150 Degrees F
Pointer Color
Sensor Material
Bronze
Movement Material
400 Stainless Steel
Gauge Case Liquid
Glycerin
Includes Mounting Hardware
Ambient Operating Temperature Range
20 Degrees to 150 Degrees F (-7 Degrees to 66 Degrees C)
Primary Scale Minor Graduations
0.1
Cleaned for Oxygen Service
Non-Sparking
Vibration Resistance
Liquid-Filled
Pressure Range Type
Pressure
Removable Bezel
Pointer Material
Maximum Pressure
15
Operating Temperature Range
0 Degrees to 150 Degrees F
IP Rating
IP66
Primary Scale Color
Compatible with Brand
Universal
Primary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Case Liquid
Process Media Temperature - Maximum
150 Degrees F
Process Media Temperature - Minimum
20 Degrees F
Primary Scale Pressure Measurement - Maximum
15 psi