  • Mfr # 451279SS04LXLL160
  • Zoro # G0370501
Accuracy
+/-0.5%
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
451279SS04LXLL160
Bolt Circle Diameter
5.375 in
Nominal Dial Size
Case Depth
3.36 in
Case Diameter
5.81 in
Accuracy
+/-0.5%
Primary Pressure Range
0 to 160
Smallest Graduation
2 psi
Gauge Primary Range Smallest Graduation
2
Graduations
20 psi
Gauge Primary Range Numbered Graduations
20
Socket Material
316L Stainless Steel
Wetted Materials
Stainless Steel
Standards
ASME, CE UKCA, CRN, NSF
Sensor Material
316L Stainless Steel
Burst Pressure
1,400 psi
Dry Dampening Feature
PLUS! Performance
Primary Scale Minor Graduations
2
Pressure Gauge Type
Process Pressure Gauge
Primary Scale Numeric Increments
20
Accuracy Grade
ASME B40.100 Grade 2A
Vibration Resistance
Dry Case Vibration-Dampened
Maximum Pressure
160 psi
Pointer Color
Operating Temperature Range
-40 Degrees to 150 Degrees F
Primary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 psi
160 psi